Astmas lēkme

Kas notiek astmas lēkmes laikā?

Ja astma netiek kontrolēta, elpceļi iekaist. Elpceļu iekaisums izraisa astmas simptomus (sēkšanu, elpas trūkumu, smaguma sajūtu krūšu kurvī un klepu), ierobežojot un limitējot gaisa plūsmu uz un no plaušām.

Elpceļi kļūst pietūkuši, kā rezultātā tie sašaurinās. Tas bieži var attīstīties vairāku stundu vai dienu laikā un tikpat ilgi var notikt pretējais process pēc astmas lēkmes pāriešanas. Elpceļus muskuļu savilkšanās (tā sauktā bronhokonstrikcija) tos vēl vairāk sašaurina, Šī savilkšanās var noritēt ļoti ātri atkarībā no izraisītāja veida un pamatiekaisuma.

Lēkmju diapazons var būt no vieglām līdz smagām.

Kas izraisa astmas lēkmi?

Daži cēloņi un izraisītāji ir kopēji visiem astmas slimniekiem, un daži ir vairāk individuāli, īpaši alergēni. Ir ļoti liela atšķirība starp cilvēkiem, cik viegli un smagi viņi reaģē uz dažādiem izraisītājiem. Simptomu smagums vienam un tam pašam cilvēkam var atšķirties dažādā laikā, un arī ārstēšanas ietekme var būt dažāda.

Astma nepaliek tāda, kāda bijusi, bet laika gaitā mainās, un katram astmas slimniekam ir labās un sliktās dienas (vai ilgāki laika periodi). Tomēr, ja astma tiek pareizi ārstēta, var būt ilgāki laika periodi bez simptomiem vai lēkmēm.

Ir daudz dažādu izraisītāju, kas var radīt astmas simptomus vai ierosināt astmas lēkmi:

 • infekcijas, parasti vīrusu izraisītas (piemēram, saaukstēšanās vai gripa);
 • alergēni, visbiežāk mājas putekļu ērcītes, mājdzīvnieki vai ziedputekšņi;
 • fiziskas aktivitātes, īpaši aukstā laikā;
 • emocijas, piemēram, uztraukums vai bailes;
 • kairinātāji, piemēram, piesārņots gaiss;
 • smēķēšana - astmas slimniekiem un astmatisku bērnu vecākiem jāizvairās no smēķēšanas;
 • laika pārmaiņas (piemēram, aukstuma periods);
 • pārtikas piedevas, piemēram, tartazīns (sintētiska pārtikas krāsviela) vai pārtikas alergēni, piemēram, zemesrieksti (jutīgiem vai alerģiskiem indivīdiem var būt ļoti smaga alerģiska reakcija);
 • noteikti medikamenti - dažādiem cilvēkiem var būt alerģija pret dažām zālēm (piemēram, aspirīns)

Kādas ir smagas un bīstamas astmas lēkmes pazīmes?

 • simptomi, kas ātri kļūst smagāki un neuzlabojas pat pēc elpceļus paplašinoša medikamenta vai glābējmedikamenta (bronhodilatatora) lietošanas;
 • simptomi, kas vispār neuzlabojas vai ātri atjaunojas pēc elpceļus paplašinoša medikamenta lietošanas;
 • runāšanas grūtības elpas trūkuma dēļ;
 • maksimālais plūsmas mērījums (PEF) zem 50% no Jūsu normālās vērtības, kas neuzlabojas, lietojot elpceļus paplašinošu medikamentu;
 • maksimālais plūsmas mērījums, kas - saskaņā ar Jūsu astmas rīcības plānu - informē par astmas lēkmes risku.

Vai astma var izraisīt nāvi?

Par nelaimi, akūtas smagas astmas gadījumā joprojām var iestāties nāve. Tomēr tā parasti nenotiek un to var novērst.

Lielākā daļa nāves gadījumu astmas dēļ ir cilvēkiem, kuri nav pietiekami ārstēti, iespējams, Tāpēc, ka nav apzinājušies vai nav vēlējušies atzīt, cik nopietna problēma ir astma, vai arī tāpēc, ka nav saņēmuši atbilstošus norādījumus no sava ārsta vai medmāsas.

Atslēga šo traģēdiju novēršanai ir ārsta nozīmētās pamata terapijas lietošana,. Astmas slimnieki dažreiz aizmirst vai izvēlas lietot savus pretiekaisuma medikamentus, īpaši laikā, kad viņi jūtas labi. Kad sāk parādīties astmas simptomi, viņi palielina elpceļu paplašinātāja (bronhodilatatora) devu. Tomēr tas neārstē pamatā iekaisumu, kas var novest līdz smagām, dzīvību apdraudošām lēkmēm. Ja Jūs esat pārtraucis pretiekaisuma līdzekļa lietošanu, papildus elpceļu paplašinātāja lietošanai, tā jāatsāk pie pirmajām astmas simptomu pazīmēm.

Ja Jūs regulāri inhalējat kortikosteroīdu līdzekli, Jūs nekādā gadījumā nedrīkstat pārtraukt tā lietošanu, ja vien pirms tam ārsts nav devis savu piekrišanu.

Kāpēc parādās elpas trūkums?

Astamas lēkmes laikā ir apgrūtinoši elpot, jo sašaurinās elpceļi, kas ierobežo vai limitē gaisa plūsmu uz un no plaušām. Elpceļi sašaurinās šādu iemeslu dēļ:

 • iekaist elpceļu gļotāda;
 • palielinās gļotu (krēpu) izdalīšanās, un tas var nosprostot elpceļus;
 • savelkas elpceļu sieniņu muskuļi.

Astmas lēkmes laikā augstāk minētie procesi var noritēt dažādās intensitātes pakāpēs.

Jums var trūkt elpa arī citu iemeslu dēļ, ne tikai astmas dēļ, piemēram, fizisku vingrinājumu laikā, īpaši, ja nejūties labi. Ja Jums ir elpošanas grūtības bez tipiskiem astmas simptomiem un Jūsu astmas līdzekļi neiedarbojās, Jums jāapmeklē ārsts.

Kā zināt, vai ir astmas lēkme?

Astmas lēkmes laikā Jūs konstatēsiet, ka kļūst grūtāk elpot, jo sašaurinās elpceļi. Jūs jūtat smagumu krūšu kurvī un varat dzirdēt sēkšanu elpojot vai klepojot. Jums var būt sajūta, it kā Jūs censtos elpot caur salmiņu mutē, aizspiežot degunu.

Ja PEF (maksimālā plūsmas rādījuma) vērtība samazinās līdz pusei no parastā līmeņa, tas nozīmē, ka jāmeklē neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Vai plaušu funkciju mērījumi var liecināt par nepieciešamību apmeklēt ārstu?

Ja Jūs regulāri sekojat plaušu funkcijas - maksimālā plūsmas mērījumiem vai zināt tā lielumu labi kontrolētas astmas laikā, tad, bez šaubām, ja rādītājs krītas līdz mazāk nekā 2/3 no parastā līmeņa, ir pienācis laiks uzmanīties un palielināt medikamenta devu. Mērījuma lielums, kas mazāks par 1/2 no parastā līmeņa, bieži norāda uz nepieciešamību pēc neatliekamas medicīniskās palīdzības, tomēr dažādiem slimniekiem tas ir individuāls.

Vislabāk ir kopā ar ārstu noteikt Jūsu personīgo maksimālās plūsmas mērījuma vērtību, kas norādītu uz laiku, kad nepieciešams palielināt medikamenta devu un meklēt  neatliekamo palīdzību. Tam jābūt kombinētam ar Jūsu ārstēšanas rakstveida plānu zālēm.

Ir svarīgi saprast, ka Jūsu ārstēšanu nenosaka vienīgi maksimālās plūsmas mērījumi. Vienmēr, kad parastā ārstēšana nedod vēlamo efektu astmas kontrolei, neraugoties uz maksimālās plūsmas mērījumiem, Jums ir jāapspriežas ar ārstu.