Ievads palīdzībā

Fizioterapeite Digne Vanaga.

Ja Tev ir pastāvīga astma, tad Tu zini, ka dažas dienas Tu jūties labāk nekā citas. Reizēm nedēļām un pat mēnešiem neparādās simptomi, bet reizēm Tu jūties ļoti slikti. Galvenais ir izprast faktorus, kuru dēļ astma kļūst grūtāk kontrolējama neatkarīgi no gadalaika (piemēram ir vīrusu infekcijas, alergēni, auksts gaiss, piesārņojums vai stress). Par astmas kontroles pasliktināšanos liecina šādi simptomi: klepus, spiedoša sajūta krūšu kurvī, elpas trūkums. Ir jārēķinās ar stāvokļa mainību, jo pēc būtības astma ir mainīga slimība.

Ļoti svarīgi ir lūgt ārstam individuālu ārstēšanas plānu, kas izskaidrotu, kā lietot medikamentu, ja Tavi astmas simptomi kļūst vieglāki vai smagāki. Labākais veids, kā vienmēr justies labi, ir atpazīt ar astmu saistītos simptomus un rīkoties atbilstoši astmas plānam – samazinot vai palielinot devu kā to norādījis ārsts.

Kā vēl Tu vari sev palīdzēt? Vingrojot. Ar pareizu elpošanas tehniku Tu vari vieglāk cīnīties ar astmas simptomiem. Atslābināšanās un kustību treniņš palīdz pret sliktu pašsajūtu un spriedzi, kas bieži vien ir astmas sekas.

Elpo pareizi!

  • Elpo lēnām un dziļi, lai pilnīgāk tiktu izmantots ieelpotais skābeklis.
  • Tu elposi labāk, ja būsi atslābinājies un mierīgs; nemiers sasprindzina muskuļus, skābekļa patēriņš pieaug, un elpošana paātrinās.
  • Kad Tu ieelpo, krūšu kurvis paplašinās, elpošanas muskuļus savelkot kopā; kad mierīgi izelpo, tad Tu neizmanto izelpas muskuļus; bet visi šie izelpas muskuļi (starpribu, vēdera, muguras un plecu joslas muskuļi) tiek izmantoti, kad esam aktīvi vai kad rodas elpošanas grūtības – tāpēc tik svarīgi ir vingrot tieši Tev.

Klepo pareizi!

  • No krēpām var atbrīvoties, vispirms izdarot dažus dziļus elpas vilcienus un pēc tam izgrūžot gaisu – tieši tā kā Tu izpūt dvašu, tīrot spoguli.
  • Dzer daudz, vēlams siltu šķidrumu – tas palīdz krēpas sašķidrināt un vieglāk no tām atbrīvoties.
  • Klepošana efektīvāk atbrīvos no krēpām, ja Tev būs spēcīgi vēdera muskuļi.

Relaksācija!

Bailes un nemiers tikai saasina astmas simptomus.

Elpas trūkuma laikā ieteicams izvēlēties kādu no relaksācijas pozām; šajās pozās tiek atslogoti muskuļi, kuri piedalās elpošanā un tādā veidā ir vieglāk elpot.