Kas jāzina par astmu?

Astma ir elpceļu saslimšana. Tās simptomus izraisa iekaisums, kura rezultātā elpceļi ir pietūkuši, sašaurināti un pārmērīgi jutīgi pret kairinātājiem. Tas izraisa atkārtotas sēkšanas lēkmes, elpas trūkumu, smaguma sajūtu krūšu kurvī un klepu. Vieglākas lēkmes var pārvarēt bez ārstēšanas, bet ārstēšana parasti palīdz tikt ar tām galā daudz ātrāk. Piemērota ārstēšana var arī samazināt lēkmju atkārtošanās risku. Ja Jums ir nopietna lēkme, ir jāmeklē neatliekamā palīdzība.

Astma ir ilgstoša (hroniska) slimība. Astma nepaliek tāda, kāda bijusi, bet laika gaitā mainās, un katram astmas slimniekam ir labās un sliktās dienas (vai ilgāki laika periodi).

 

Astma ir ļoti izplatīta. Rietumu sabiedrībā aptuveni viens no katriem desmit iedzīvotājiem kādā savas dzīves posmā saslimst ar astmu.

Kas ir elpceļu iekaisums?

Iekaisums ir elpceļu gļotādas un dziļāku audu reakcija uz infekciju un citiem izraisītājiem. Iekaisuma rezultātā elpceļi kļūst pietūkušāki, sašaurinās un ir pārmērīgi jutīgi.

Kā elpceļu iekaisums ietekmē astmu?

Elpceļu iekaisums izraisa astmas simptomus (sēkšanu, elpas trūkumu, spiediena sajūtu krūšu kurvī un klepu), ierobežojot vai limitējot gaisa plūsmu uz un no plaušām. Tas notiek izraisot:

  • elpceļu pietūkumu, kā rezultātā tie sašaurinās;
  • elpceļus iekļaujošo muskuļu saraušanos (tā sauktā bronhokonstrikcija), kā rezultātā tie vēl vairāk sašaurinās;
  • pārmērīgu gļotu izdalīšanos, kas var nosprostot vai bloķēt elpceļus;
  • elpceļu sieniņu ilgstošu bojājumu, kas aizkavē to izplešanos līdz normālam elpceļa platumam.

Ja elpceļu iekaisums ir bijis ilgstošs, tie kļūst pārmērīgi jutīgi. Tas nozīmē, ka elpceļu reakcija uz dažādiem izraisītājiem, piemēram, alergēniem, vīrusiem, putekļiem, dūmiem un stresu, ir ātrāka un daudz spēcīgāka.

Kas saslimst ar astmu?

Astmai ir tendence skart ģimenes, kas nozīmē, ka Jums ir lielāka varbūtība saslimt ar astmu, ja tā jau ir kādam Jūsu ģimenes loceklim. Bērniem ar ekzēmu vai alerģiju pret pārtiku ir lielāka varbūtība saslimt ar astmu nekā citiem bērniem.

Alerģija pret ziedputekšņiem, mājas putekļu ērcītēm vai mājdzīvniekiem arī palielina astmas attīstības iespēju. Tabakas dūmi, piesārņots gaiss vai citi ieelpoti kairinātāji arī var izraisīt astmas simptomus personām ar noslieci uz astmu.

Kādā vecumā saslimst ar astmu?

Astma var sākties jebkurā vecumā, lai gan apmēram pusei visu astmas slimnieku pirmie simptomi ir bijuši līdz 10 gadu vecumam, un daudziem ar astmu slimiem bērniem pirmā astmas lēkme ir bijusi līdz 6 gadu vecumam.

Kas izraisa astmu?

Astmas cēloņi nav pilnībā izprasti. Iespējams, ka astmu parasti izraisa pārmantotu un vides faktoru kopums, taču kā šie faktori kopā darbojas, joprojām pilnībā nav zināms.

Mājas putekļu ērcīšu un mājdzīvnieku alergēni ir visbiežākie cēloņi, bet astmu var izraisīt daudzi citi alergēni, piemēram, ziedputekšņi.

Vai astma ir hroniska slimība?

Jā. Astma ir hroniska (ilgstoša) slimība, kas izraisa elpceļu iekaisumu un sašaurināšanos. Parasti iekaisums zināmā pakāpē jau pastāv, pat tad, ja Jūs nejūtat nekādus simptomus.

Ja Jūs astmu neārstējat, Jums tās simptomu lēkmes atkārtosies.

Vieglas lēkmes var pārvarēt bez ārstēšanas, bet ārstēšana parasti palīdz tikt ar tām galā daudz ātrāk. Piemērota ārstēšana var arī samazināt lēkmju atkārtošanās risku. Ja Jums ir nopietna lēkme, ir jāmeklē neatliekamā palīdzība.

Astma nepaliek tāda, kāda bijusi, bet laika gaitā mainās, un katram astmas slimniekam ir labās un sliktās dienas (vai ilgāki laika periodi). Tomēr, ja astma tiek pareizi ārstēta, Jūs varat baudīt ilgus laika periodus bez tās simptomiem vai lēkmēm.

Vai pastāv risks, ka novecojot astma saasināsies?

Jā, šādu risku nevar ignorēt. Pavirši ārstēta astma ar gadiem pasliktinās, un neārstsētu astmas slimnieku plaušas funkcionē sliktāk nekā tiem, kam nav astmas. Tomēr lielākā daļa astmas ārstu domā, ka regulāra, profilaktiska astmas ārstēšana var aizkavēt astmas pasliktināšanos un palīdzēt saglabāt plaušu darbību.

Vai saslimt ar astmu vecumā ir sliktāk?

Ne vienmēr, bet, ja ar astmu saslimst gados veci cilvēki, tā bieži ir smagākā formā. Bez tam gados veciem cilvēkiem ar sirds slimību vai citiem medicīniskiem sarežģījumiem ir grūtāk pārciest astmas lēkmes nekā jauniem. Tas, ko vecākiem cilvēkiem sauc par "astmu", dažreiz faktiski ir hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS). HOPS ir nosaukums hroniska bronhīta un emfizēmas kopumam - divām slimībām, ko gandrīz vienmēr izraisa smēķēšana. Daudzi HOPS simptomi ir līdzīgi astmas simptomiem (piemēram, elpas trūkums, sēkšana, pārmērīga gļotu izdalīšanās, klepus). HOPS vispār ir daudz smagāka slimība par astmu, jo izmaiņas elpceļos ir daudz grūtāk ārstējamas, un iznākums parasti ir sliktāks. Par nelaimi HOPS var izraisīt lielāku ilgstošu invaliditāti un tai ir lielāka ietekme uz sirdi un citām orgānu sistēmām nekā astmai.